Yeni Coronavirüs için İsim Belli Oldu: Covid-19

Dünya Sağlık Örgütü, Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni coronavirüs için resmi ismin Covid-19 olduğunu duyurdu. Peki, bu isim nasıl oluşturuldu?

1 2

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’den başlayarak birçok farklı ülkeye yayılmaya devam eden yeni coronavirüsün neden olduğu hastalığın adının Covid-19 olarak belirlendiğini açıkladı.

Yeni coronavirüs geçici olarak 2019-nCoV olarak adlandırılıyordu. Geçici ismin ardından, yeni isim Covid-19 ise şöyle belirlendi: Corona ve Virüs kelimelerinin ilk iki harflerinin birleşimi olan “Covi” kelimesine, bunun bir hastalık olduğu belirtmek amacıyla, İngilizce hastalık kelimesinin baş harfi olan “d” eklendi. Ve son olarak, daha önceki geçici isimde olduğu gibi 2019 yılında ilk vakaların görüldüğü doğrulandığı için 19 sayısının eklenmesiyle yeni coronavirüsün ismi oluşturuldu.

Çin’de şu ana kadar 1.500’den fazla insanın ölümüne neden olan yeni coronavirüs için 2002-2003 yıllarında ortaya çıkan SARS salgınına benzer genetik özellikler taşımasından dolayı ilk olarak SARS-CoV-2 isminin verilmesi düşünüldü. Fakat, bu öneri SARS virüsünün tekrar canlandığını düşündürebileceği için kabul görmedi.

Wuhan Virüsü

Covid-19‘un belirlenmesinden önceki bir diğer öneri ise, hastalığın adının ortaya çıktığı bölge ile birlikte anılması oldu. Yani, yeni coronavirüs salgınının Çin’e veya ilk tespit edildiği Wuhan şehrine bağlanması önerildi. Geçmişte, yeni virüsleri tanımlamak için bu yöntem kullanılmış olsa da, günümüzde artık böyle bir ismin aşağılayıcı olarak görülmesinden dolayı pek mantıklı görülmedi.

Bunun en büyük örneği de, bir çeşit coronavirüs sonucunda ortaya çıkmış olan Ortadoğu solunum sendromu ismi verilen hastalıktır. Birçok uzman, geçmişte verilen bu karardan dolayı pişman olduğunu açıklamıştır.

Yeni coronavirüsü, Wuhan virüsü veya Wuhan gribi olarak adlandırmak da gelecekte benzer bir pişmanlığı doğurabileceği için artık kullanılmama kararı alınmıştır.

Virüsler ve neden oldukları hastalıkların ilgili isimlere sahip olmaları gerekmez. Ebola, HIV, AIDS vb. gibi isimler günümüzde daha herhangi bir kitleyi suçlamadan oluşturulmuş isimlerdir.

Bunları Biliyor Muydun

1 yorum
  1. Arif Can Yozak diyor

    İyi de, pek bir değişiklik olmamış gibi görünüyor. 2019-nCoV olan ismi niye Covid-19 olarak değiştirmişler? Dünya sağlık örgütü baya kendine iş çıkarmışa benziyor. Bu coronavirüsün isim değişikliği, bir tek bana mı garip geldi?

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.