Maske Takmak Coronavirüs’ten Koruyor Mu

Cerrahi maske takmak, coronavirüs için koruma sağlamada ne kadar etkili? Coronavirüs için Türkiye'de maske kullanmak gerekiyor mu? Hangi maskeler kullanılmalı?

Coronavirüs, Çin’de hızla yayılmaya devam ederken, maske kullanımının da dünya genelinde artışa geçtiği görülebiliyor. Peki, yüz maskesi takmak gerçekte ne kadar yarar sağlıyor? Yani, sizi yeni coronavirüs tehlikesinden koruyor mu?

Bu soruya, satılan yüz maskelerinin özellikleri dikkate alındığında doğrudan hayır cevabı verilebilir. Fakat, genel olarak tüm yüz maskelerini tek bir şekilde değerlendirmek doğru olmayacaktır. Çünkü, N95 yüz maskesi olarak bilinen özel bir maske, daha kalın yapısı ve farklı özellikleriyle 2019-nCoV olarak da adlandırılan yeni coronavirüs için koruma sağlayabilir.

Bu yüz maskeleri kullanılırken en uygun şekilde burun, yanaklar ve çene etrafına nasıl yerleştirileceği konusu oldukça önemlidir. Yüz maskesini düzensiz bir şekilde kullanmanız durumunda, kenarlardan hava girişi olacağı için filtre görevini yerine getiremeyecektir. Tam yerleştirmeniz durumunda ise, hava maskenin içerisinde yoğunlaşacağı için nefes alma işlemi normale göre daha zor olacaktır. Böyle bir durumda, nefes alıştırmaları yapmanız kullanımı kolaylaştıracaktır.

N95 yüz maskesini kişisel olarak satın almanız mümkündür. Fakat, Çin gibi virüsün olduğu bir bölgede bulunmuyorsanız, bu durum sizin oldukça maliyetli olacaktır. Bu yüzden de, aceleyle herhangi bir satın alım yapmak yerine, şimdilik sağlık bakanlığından yapılacak önerileri yerine getirmeniz daha faydalı olacaktır.

Tüm Maskeler Virüsten Korur Mu

Çin’de kullanılan çoğu maske, kirli havadan korunmak amacıyla daha öncesinde üretilmiş olan cerrahi yüz maskeleridir. Bu maskeler, belli bir miktar hava filtresi sağlasalar da, asıl kullanım amaçları cerrahların burnundan veya ağzından hastaya geçebilecek patojenleri filtre etmektir. Yani, hava yerine doğrudan fiziksel geçişi önlemek amaçlıdır.

Yüz Maskelerinin Coronavirüs'e Etkisi Nedir

Japonya, Tayvan ve Çin gibi bazı Asya ülkelerinde, insanların kirliliğe karşı korunmak için cerrahi yüz maskesi kullanımı oldukça fazladır. Fakat, bu maskeler, viral partikülleri dışarıda tutmak için tasarlanmadıkları ve yüze tam oturmadıkları için coronavirüs karşısındaki koruyuculuğu çok düşüktür.

Coronavirüs’e karşı korunmanın yüz maskesi takmaktan daha iyi bir yolunu arıyorsanız, her şeyden önce, virüsün ortaya çıktığı ve 30 binden fazla insana bulaştığı Çin ile bağlantılı işlemlerden uzak durmalısınız. Buna ek olarak, sık sık ellerinizi yıkayabilir; halka açık ortamlarda bulunduktan sonra ellerinizi temizlemeden gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza temas etmemeniz gereklidir.

Bunları Biliyor Muydun

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.