Ülkelere Göre En Fazla Kullanılan Soyadları

1 9

Günümüzde toplumlar, birçok farklı uyruğa sahip insanlar tarafından oluşturulan karma yapılar haline gelmektedirler. Fakat, insanlar farkında olmasalar da geçmişlerini her zaman yanlarında taşımaya devam ediyorlar. Çünkü, insanların kendilerini tanıtırken kullandıkları soyadları, atalarının kökeni hakkında öngörülerde bulunmayı mümkün kılıyor. NetCredit isimli bir kredi şirketi de, kendi veri tabanında bulunan soyadları ile oluşturduğu bu haritada, her ülkeye göre dünyanın en fazla kullanılan soyadlarını gösteriyor.

Geçmişten günümüze soyadları, artan nüfus doğrultusunda insanları birbirinden daha kolay ayırt etmek için şu altı ana sınıfa göre verilmiştir: konum tabanlı soyadları, mesleki soyadları, kişisel tanımlayıcı soyadları, coğrafi şekil soyadları, baba veya dede ismiyle oluşturulan soyadları ve patronajı gösteren soyadları. Bunlar haricindeki bazı soyadları ise, tamamen anlık olarak alınmış kararlar ile rastgele kabul edilen türdendir.

1 Avrupa’da En Yaygın Soyadları

Avrupa’da En Yaygın Soyadları

Ortaçağ’da nüfus Batı Avrupa’da büyüdükçe, soyadları insanları ayırmak için kullanıldı. Burada, birçok kişiye işlerine veya zanaatlarına göre isimler verildi.

Avrupa ülkelerinde günümüzde en fazla kullanılan soyadları, Almanya’daki değirmenci anlamına gelen Müller veya İngiltere’deki demirci anlamına gelen Smith gibi mesleki özellikler taşıyabilmektedir. Fakat, çoğunluğun İspanya’daki Garcia, İtalya’daki Rossi, Fransa’daki Martin, Sırbistan’daki Jovanovic veya İsveç’teki Andersson gibi ataların ismiyle oluşturulan soyadları kapsamına girdiğini söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak da, Türkiye’de olduğu gibi karakter özelliğini tanımlamak amaçlı olan soyadları özellikle Doğu Avrupa’da görülmektedir.

2 Kuzey Amerika’da En Yaygın Soyadları

Kuzey Amerika’da En Yaygın Soyadları

Kuzey Amerika’da ülkelere göre en fazla mesleki ve ataların ismiyle oluşan soyadları olmak üzere iki çeşit soyadı kullanılıyor.

ABD ve Kanada gibi İngilizce konuşulan ülkelerde, en yaygın soyadı, demirci olan kişiler için kullanılan Smith‘tir.

Orta Amerika ve Karayipler’deki soyadları ise bölgenin kolonizasyon dönemi sonrasında şekillenmiş sömürge tarihini yansıtıyor. Genellikle, İspanyol ve İngiliz soyadları dikkat çekerken, 1697’den 1804’e kadar bir Fransız sömürgesi olan Haiti’de John’un Fransız formu olan Jean en yaygın kullanılan soyadıdır.

3 Asyada En Yaygın Soyadları

Asya‘da En Yaygın Soyadları

Asya ülkelerinin neredeyse tamamında karakter özelliğini tanımlayan ve ataların isimlerinden oluşan soyadları kullanılmaktadır.

Dünyanın en fazla nüfusuna sahip olan Çin’de en fazla kullanılan soyadı olan Wang, 76 milyon insan ile aynı zamanda dünyadaki en yaygın soyadıdır. Wang, Çin’in Mandarin dilinde “kral” anlamına geliyor.

Nüfus yönünden bir diğer büyük ülke olan Hindistan’da ise, bir karakteristik özelliği tanımlayan Devi soyadı kullanılmaktadır. Devi soyadına sahip dünyada 69 milyon kişinin bulunduğu belirtiliyor.

4 Okyanusya’da En Yaygın Soyadları

Okyanusya’da En Yaygın Soyadları

5 Afrika’da En Yaygın Soyadları

Afrika’da En Yaygın Soyadları

1 yorum
  1. SugR diyor

    Türkiyede en fazla kullanılan diğer soy adları ne ki? Meslek isimlerinden hangisi soy adı olarak kullanılıyor?

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.