Soğuk Havalarda Hastalıktan Korunma Yolları

0 32

Havaların gün geçtikçe soğumaya başladığı şu günlerde, çevrenizde soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara yakalanan kişi sayısının da artmaya başladığını görüyorsunuzdur. Bunun sebebi, tam olarak soğuk havalardan dolayı değil, hastalığa sebep olan virüslerin soğuk havalarda çok daha hızlı çoğalmasından kaynaklanıyor.

Fakat bu, soğuk havalarda kalmanız durumunda hastalığa yakalanmayacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü, soğuk havalarda korumasız bir şekilde uzun süre geçirmeniz durumunda, vücut direncinizin zayıflamasından dolayı hastalıklara yakalanma riskiniz artacaktır. Bu nedenle ilk olarak, virüslerden korunmaya çalışmanız gerekirken, aynı zamanda gün boyu bulunacağınız ortama göre, vücut sıcaklığını koruyacak önlemler de almalısınız.

Kış aylarının en sık görülen hastalığı griptir. Bu nedenle, virüslerden korunmak için, sonbahar aylarında en yakın sağlık birimine giderek yaptıracağınız grip aşısı, sizin için iyi bir koruma kalkanı sağlayacaktır.

Aşı haricinde soğuk mevsimlerde kendinizi hastalıklara karşı korumak için yapabileceğiz bazı ekstra şeyler de vardır. Soğuk havalarda hastalıktan korunma yolları şöyledir:

Hasta İnsanlardan Kaçının

Gün içerisinde, hasta olması muhtemel binlerce insanla aynı ortamlara gireceksiniz. Bu yüzden, evinizin dışına çıktığınız anda, hastalıktan korunmak için sürekli tetikte olmanız gereklidir.

Bunlardan ilki, birçok kişi için toplu taşıma araçları olacaktır. Toplu taşıma araçlarına bindiğiniz anda, virüs taşıyabilecek birçok kişi ile aynı havayı soluyacaksınız. Bu durumda, öksüren, hapşıran veya burnunu çeken insanlardan olabildiğince uzaklaşın. Hasta olduğunu düşündüğünüz insanlarla aranızda mümkün olduğunca fazla mesafe oluşturun.

Virüslerden Korunma Yöntemleri

Toplu taşımanın ardından diğer bir tehlike ise, iş veya okul ortamlarınızdır. Özellikle çalışma hayatında insanlar, soğuktan kaçınmak adına, temiz havada daha az vakit harcamak yerine, birden fazla kişinin bulunduğu ve ortak bir havanın kullanıldığı sınırlı alanlarda toplanıyorlar. Ve eğer ki, iş arkadaşlarınızda biri hastaysa, sizin de er ya da geç o hastalığa yakalanma riskiniz her geçen saat artıyor. Böyle bir ortamda çalışma zorunluluğunuz varsa, mümkün mertebe hasta olduğunu düşündüğünüz insanlardan uzak durmaya ve ortamı belli aralıklarla havalandırmaya özen gösterin.

Ayrıca, asansör, lavabo ve ofis gibi ortak kullanılan alanlarda kapı kollarına dokunduysanız, ellerinizi ıslak bir mendille silmeyi veya sıcak suyla en az iki kere yıkamayı unutmayın.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Mevsim geçişlerinde sıkça görülen uykusuzluk, halsizlik ve bitkinlik gibi sorunlar, genel olarak vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı için hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale gelebilirsiniz.

Böyle bir durumun sizi daha az etkilemesi için havaların soğumaya başladığı günlerde, mutlaka daha sıcak tutacak giysiler ile uyumaya çalışın. Böylece uyku sırasında yaşayabileceğiniz vücudunuzun üşüme sorunu ile uykunuzun verimi düşmeyecektir.

D Vitamini Seviyenize Dikkat Edin

Yapılan araştırmalar, üst solunum yolu enfeksiyonları ile düşük D vitamini seviyesi arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor.

Vücudumuzun güneş ışığına maruz kalması durumunda ürettiği D vitamini, kışın dışarıda daha az zaman harcadığımız ve gündüz sürelerinin daha az olması sebebiyle, genellikle vücutta yeterli seviyede üretilemiyor. Bu yüzden, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha açık hale gelebiliyorsunuz.

Vücuttaki D vitamini seviyesini korumak için D vitaminini besinlerden almaya çalışabilirsiniz. Soğuk kış aylarında, et, peynir, yumurta ve yağlı balıkları tüketerek D vitamini seviyenizi normal seviyelere çıkarabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen D vitamini halen yeterli seviyede değilse, hekim yardımı almanız gereklidir.

Soğuk Algınlığı - D Vitamini

Yiyecek Düzeninizi Değiştirin

Yediğimiz ve içtiğimiz besinleri mevsimlere göre değerlendirmelisiniz. Yazın kullandığınız beslenme alışkanlıkları ile kışın başarılı olmanız pek mümkün değildir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, çay ve çorba gibi ılık herhangi bir sıvıyı içmenin, mukus akışını uyarmaya yardımcı olarak soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bulundu.

Buzlu yiyeceklerden ve soğuk içeceklerden kaçınarak sindirim sisteminize yardımcı olun ve gün boyunca ılık su içmeye devam edin.

Soğuk havalarda, vücudun atıştırma isteğini azaltmak ve bağışıklığa sistemini güçlendirmek için, içeceğinize  zencefil, karanfil, karabiber, tarçın ve kimyon gibi baharatları eklemeyi deneyin. Ilık bir su ile birlikte bu baharatları kullanmanız gün içerisinde zinde ve hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlayacaktır.

Bunları Biliyor Muydunuz

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.