Corona Virüs – Grip – Nezle Farkları Nelerdir

Yeni Corona virüs (Covid-19) ile Grip ve Nezle hastalıklarının belirtileri nasıl ayırt edilir?

2019 yılının sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede Türkiye dahil birçok ülkeye yayılan yeni corona virüs CoViD-19, belirtileri bakımından Grip, Nezle veya Alerji ile karıştırılmaktadır. Peki gerçekten birbirinden ayırt etmek zor mu? Corona virüs, Grip veya Nezleden nasıl ayırt edilir?

Genel olarak solunum yollarını etkileyen yeni corona virüsün belirtileri de bu yöndedir. Corona virüsün temel belirtileri şöyledir: yüksek ateş, öksürük, yorgunluk, kuru öksürük ve nefes alıp vermede zorlanma. Bazen bu belirtilere ek olarak şu belirtiler de görülebilir: vücutta ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal.

Eğer bu belirtilerden bazılarını fark ettiyseniz, fakat nezle veya grip olduğunuzu düşünüyorsanız, bakmanız gereken en önemli belirti ikilisi Covid-19 için yüksek ateş ve solunum zorluğudur. Nezle veya grip olduğunuzda, yüksek ateş – solunum zorluğu belirtilerini görme ihtimaliniz çok düşüktür. Bu nedenle, ateşinizin normalden yüksek olduğu ve nefes alıp vermede zorlanma yaşadığınız durumlarda çevrenizdeki insanlarla aranıza mesafe koyarak, en kısa sürede 112 ‘yi aramalısınız.

Covid-19 ile Nezle ve Grip Arasındaki Farklar

Corona Virüs mü Grip mi Nasıl Ayırt Edilir

Corona virüs ile Grip hastalıklarını ayırt edebilmek çok zordur. Çünkü, Corona virüsün belirtileri ile grip belirtileri neredeyse ortaktır. Virüs kaynaklı olarak yaşanan corona virüs ve grip hastalıklarının her ikisinde de yüksek ateş, yorgunluk ve öksürük görülebiliyor.

Bununla birlikte, Covid-19 virüsünü kapmış bir kişide, gripten farklı olarak şiddetli solunum zorluğu görülmektedir.

Herhangi bir test yapılmadan Grip ile Corona virüs ayırt etmenin tek yolu, solunum zorluğu belirtisidir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, mutlaka uzman görüşü almak için başvurmalısınız.

Corona Virüs mü Nezle mi Nasıl Ayırt Edilir

Soğuk algınlığı olarak da adlandırılan Nezle ile Corona virüsü ayırt etmek grip ile karşılaştırıldığında nispeten daha kolaydır. Çünkü, iki hastalık arasında ciddi farklar mevcuttur.

Nezle hastalığının temel belirtileri arasında hapşırma, burun akıntısı ve boğaz ağrısı yer alırken, boğaz ağrısı haricindeki diğer iki belirti corona virüste görülmez. Bu belirtilerin yerine öksürük, yüksek ateş ve solunum zorluğu Covid-19 virüsünün başlıca belirtileridir.

Bunları Biliyor Musun

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.