Kar Nasıl Oluşur

0 21

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle kış aylarını daha eğlenceli hale getiren kar, aynı zamanda trafik sorunları, ev önü kar temizlikleri ve daha nice doğurduğu olumsuz sonuç dolayısıyla karmaşık duygularla karşılanır. Fakat, kar yağmadan önce, mutlaka çoğu kış sohbetinde ne zaman yağacağı hakkında türlü tahminler yapılır. Sizde tahmin yapanlardan biriyseniz, tahminlerinizi biraz daha doğru yapmak adına “Kar nasıl oluşur” sorusuna cevap verelim.

İlk olarak, kar oluşumunun aslında basit bir maddenin hal değişimi olduğunu söylemek gerekir. Gezegenimizdeki su döngüsünün bir bölümünde yer alan kar nasıl oluşur? Basitçe kar, sıcak ve nemli bir hava kütlesinin, soğuk bir hava kütlesi karşılaşması sonucu oluşur. Bu karşılaşma durumu, birkaç farklı şekilde gerçekleşebilir. Fakat, birbiri arasında belli bir sıcaklık farkı olan iki hava kütlesi ile nemli bir hava her durumda gerekli olan koşullardır.

Kabaca karın nasıl oluştuğunu açıkladığımıza göre, artık kar oluşumunun gerçekleşme aşamalarını anlatabiliriz. Kar, ilk olarak yeryüzünde sıvı halde bulunan suyun buharlaşmasıyla başlar. Buharlaşıp su buharına dönüşen su, serbest halde yükselmeye başladıkça, atmosferin daha soğuk katmanları ile karşılaşır. Ve bu aşamada, yoğunlaşma gerçekleşerek, su buharı, tekrar su damlacıklarına dönüşmeye başlar. (Su damlacıkları, toz taneciklerinin etrafında oluşurlar.)

İlgili Yazı: Yoğunlaşma nedir 

Su Buharından Kar Oluşumu

Büyük miktarlarda birleşerek bulutları oluşturan bu su damlacıkları, atmosferde çok daha soğuk bir hava kütlesi ile karşılaştığı anda donarak, kristal kar taneciklerini oluştururlar. Ve kar tanecikleri, birleşerek yeterince büyüklüğe ulaştıklarında, yerçekimi etkisiyle zemine düşmeye başlarlar.

Bulutların içerisindeki su damlacıklarının donması için karşılaştığı soğuk hava kütlesinin sıcaklığının en az -10 derece olması gereklidir. Genel olarak, kar yağışı için en uygun sıcaklık ise, 0  ile 3 derece arası havalardır. Çünkü, havanın sıfır derece altında olması durumunda yeterince buharlaşma meydana gelmeyecek, dolayısıyla da bulutlar oluşmayacağı için kar da oluşmayacaktır. 

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.