Buz Devri Karakterleri & İsimleri

0 3.876

Buz Devri serisi, ilk filmi 2002 yılında çekilmiş toplamda 5 ana filmden oluşuyor. Bu ana filmlere ek olarak bazı Buz Devri karakterlerinin kısa hikayeleri de yapılmıştır.

Buz Devri filmleri ve tarihleri şöyledir:

  • Buz Devri (2002)
  • Buz Devri 2: Erime Başlıyor (2006)
  • Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı (2009)
  • Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor (2012)
  • Buz Devri: Büyük Çarpışma (2016)

Buz Devri, birçok filmden farklı olarak tüm dünyada büyük izleyici sayılarına ulaşmayı başarmıştı. Böylesine büyük çaplı bir başarılı yakalanmasında senaryo ve görsellik de pay sahibi olsa da, bu denli sevilmesinde ilk sırayı kesinlikle Buz Devri karakterleri alır.

Aslında karakterlerin kişilikleri daha önceden başka bir filmde gördüğünüz film karakterleri ile benzerlik gösterse de, bu karakterler için seçilen hayvanlar gerçekten filmi ilginç kılmayı başarıyor.

Gerçek yaşamda bir araya gelemeyecek hayvanların filmde arkadaş olmalarını ve bir maceraya atılmalarını görmek hiçbir noktada sıkıcı bir hal almıyor. Özellikle, bazı durumlarda hayvanların karakterlerinin fiziksel özellikleriyle uyuşmaması, karşıtlık oluşturarak sinemanın ana ilkelerinden birini yerine getiriyor.

Buz Devri Karakterleri ve Özellikleri

1 Scrat

Scrat

Scrat, serinin başından itibaren yer alan ve bazı bölümlerde ekibimizin karşısına çıkan, fakat asıl maceraya hiçbir zaman dahil olmayan bir kılıç dişli sincaptır.

Hayatını sürekli olarak meşe palamudu toplamakla takıntılı hale getirmiş, onları elde etmek için türlü tehlikelere girmekte çekinmeyen bu karakter, ana karakterlerden bağımsız bir hikayeye sahiptir.

Meşe palamudu hırsı yüzünden yaptığı aksiyonlar her defasında büyük olayların başlangıcı veya ortaya çıkış noktası olarak gösteriliyor.

2 Manny

Manny

Manfred isimli karakterin lakabı olan Manny, Buz Devri filmlerinin tamamında yer alan bir mamuttur. Manny, çoğunlukla huysuz, yalnız ve soğuk bir kişiliğe sahiptir. Fakat, bazı durumlarda cesur ve sevgi dolu olduğu da gösterilir. Çabuk sinirlenmesi yüzünden birçok defa başı derde girmiştir. Bu serinin huysuz, sert görünen ama aynı zamanda seven aile büyüğü rolündedir.

3 Sid

Sid

Asıl ismi Sidney olan bu karakterimiz beş filmde de yer almış bir “temel hayvan” dır. Sid’in karakter özellikleri; konuşkan, saf, kaygısız, arkadaş canlısı, sabırlı, sakar ve şefkatlidir. Bu özellikleri ve seslendirmenin başarısı sayesinde Türkiye’de Buz Devri filmlerinin en sevilen karakteridir.

Diğer karakterlerde olduğu gibi Sid’in de hikayesi ilerleyen filmlerde anlatılmaktadır. Ve anlatılan hikayelerle birlikte, izleyicinin bu karakter ile bir bağ kurması kesinlikle başarılıyor.

Manny ve Sid arasındaki karakter özelliklerinin zıtlığı ikilinin maceralarını çok daha renkli bir hale getiriyor.

4 Diego

Diego

Diego, film serisinin başlangıçta kötü olan, fakat içerisindeki iyiliği keşfedip, serinin kahramanlarının yanına katılan karakteridir. Karakterin özellikleri: alaycı, zeki, planlı hareket eden ve beceriklidir. Beş filmde de yer alan bu karakter günümüzde soyları tükenmiş olan bir “Kılıç Dişli Kaplan” dır.

Diego, seyahatleri sırasında Manny ve Sid’e sonradan katılarak, grubun birleştirici elemanı olarak rol almıştır.

5 Ellie

Ellie

Manny, Diego ve Sid’in seyahatleri sırasında ekibe katılan dördüncü karakter Ellie’dir. Serinin ikinci filminden itibaren yer alan bu karakterin özellikleri; her ne kadar başlangıçta farklı olsa da genellikle sakin, anlayışlı ve yardımseverdir.

Bir mamut olan Ellie, küçük yaşta sürüsünden ayrıldığı ve keseli sıçanlarla büyüdüğü için kendisini bir keseli sıçan sanmaktadır. Crash ve Eddie adındaki bu iki keseli sıçan seri boyunca Ellie için hep koruyucu olmuşlardır.

Bununla birlikte, Manny’nin Ellie ile karşılaşıncaya kadar kendisinin hayatta kalmayı başarmış tek mamut olduğunu düşünmesi, karakterlerin birbirleriyle karşılaşmalarından sonraki hikayelerini ve karakter özelliklerini oldukça değiştiriyor.

6 Crash ve Eddie

Crash ve Eddie

Crash ve Eddie Ellie’nin birlikte büyüdüğü ikiz keseli sıçanlardır. Ellie ile birlikte serinin ikinci filminden itibaren maceraya katılan bu ikilinin özellikleri; eğlenceli, koruyucu, saf ve eğlencelidir.

Crash ve Eddie tıpkı Diego gibi film serisi ilerledikçe karakter gelişimi yaşamışlardır. Başlangıçta sadece Ellie’yi korumak için herkesin hayatını yok sayan bu ikili, sonraki filmlerde ekip üyelerinden birisini kurtarmak için hayatlarını bile tehlikeye atmışlardır.

7 Şeftali

Şeftali

Serinin üçüncü filmi olan Dinozorların Şafağı ile birlikte ekibe girmiştir. Girmiştir derken, dışarıdan gelmediğini Manny ile Ellie’nin bebekleri olarak dünyaya geldiğini söylemek gerek.

Çocukluğu, ergenliği ve gençliği olmak üzere üç farklı dönemde farklı özelliklere sahip olsa da genel olarak karakter özellikleri; meraklı, saf ve çekingendir.

Bunları Biliyor Muydunuz

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.