Dünyadaki En Yaygın Dinler Nelerdir

Dünyanın farklı bölgelerindeki dinler ve bu dinlerin nüfusları nedir?

Tarihte dinler, dünyanın farklı bölgelerinde ilk ortaya çıktıkları yere göre yayılmaya başlamışlardır. Bazı dinler birbirlerinden bağımsız bölgelerde ortaya çıkarken, İbrahimi dinler gibi bazı dinler benzer bölgelerde ortaya çıkmış ve inananları arasında din savaşlarına neden olmuşlardır. Bu nedenle de, geçmişte dünya üzerindeki her bir toplum, halkının dini inancının ne olduğu ile bağlantılı olarak bir araya gelmiştir.

Günümüzde ise, bazı bölgeler haricinde dünyanın genelinde dinler gruplar halinde yaşamaktadırlar. Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da Hristiyanlık tartışmasız bir şekilde hakimken, Afrika’da İslam, Asya’da ise İslam, Budizm, Hinduizm ve diğer bir kaç yerel din hakim konumdadır.

Farklı dinlerin aynı anda varlığını sürdürmesi bakımından Güney-Doğu Asya dünya üzerinde benzersizdir. Bu bölgede, İslam, Budizm, Hinduizm ve Hristiyanlığın yanı sıra Kaodaizm, Daoizm, Sihizm, Jainizm vb. gibi birçok yerel din bulunuyor.

Güney ve Kuzey Amerika’da koloni döneminde gerçekleştirilen misyonerlik faaliyetlerinden dolayı Hristiyan nüfusu hakimdir. Her ne kadar Güney Amerika’da bazı antik inanışlar olsa da, Hristiyan insan sayısı ile karşılaştırıldığında yok sayılabilecek kadar azdırlar.

Dinler ve İbadetler

Tıpkı Amerika kıtası gibi Afrika da koloni dönemi misyonerlik faaliyetlerinden fazlasıyla etkilenmiştir. Bazı kıyı ve önemli yer altı zenginliğine sahip ülkelerde Hristiyanlık hakimken, Afrika’nın çöllerinde ve Kuzey bölümünde İslam’a inanan insan sayısı çoğunluktadır. Bu iki dine ek olarak Afrika’nın doğusunda hala o bölgelerin geleneksel dinlerine inanan önemli sayıda insan da mevcuttur.

Avrupa’nın büyük bir bölümünde Protestan ve Katolik kilisesine bağlı Hristiyanlar yaşasa da, Balkanlarda İslam ve Ortodoks Hristiyanlar da bulunuyor. Ayrıca, Avrupa’nın ekonomi bakımından daha büyük ülkeleri dışarıdan fazlasıyla mülteci kabul ettiği için kendi içlerinde İslam dinine inanan insan sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

En yaygın dinler ve bu dinlerin her birinin inanan veya takipçi sayısı şöyledir:

SıraDinler

İnanan Kişi Sayısı

1Hristiyanlık2,2 Milyar
2İslam1,8 Milyar
3Hinduizm1,2 Milyar
4Budizm550 Milyon
5Şinto110 Milyon
6Sihizm28 Milyon
7Yahudilik18 Milyon
8Daoizm14 Milyon
9Diğer1,1 Milyar

 

*Geri kalan insan sayısını Ateist, Deist ve Agnostikler oluşturuyor.

Bunları Biliyor Muydun

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.