Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir

0 16

Birçok kişi tarafından önemsenmeyen ve dolayısıyla aşısı yaptırılmayan grip kaynaklı rahatsızlıklardan dolayı her yıl yüz binlerce kişi hastanelere başvuruyor. Ve bu kişiler arasında bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde hastalık çok daha ciddi komplikasyonlara sebep olabiliyor. Özellikle, küçük yaştaki çocuklar, hamileler ve yaşlılar için tehlikeli durumlar oluşabiliyor.

Grip aşısı içerisinde zayıflatılmış grip virüs bulunuyor. Ve aşı yaptırıldığında, bağışıklık sistemi harekete geçerek, zayıflatılmış grip virüslerini yok etmek amacıyla, antikor denilen özel proteinlerin üretimi başlatır.

Vücut, grip virüsünü yok etmesinin ardından ürettiği antikorlar depolanarak, sonraki grip virüslerine karşı kullanılır. Hazırda bulunan antikorlar sebebiyle de, ilerleyen süreçte yaşanacak gripten tamamen kaçınılabilir veya sadece hafif bir rahatsızlık olarak geçirilebilir.

Bu yüzden de olabildiğince her yıl grip aşısı yaptırmak, kişinin kendi yaşam kalitesinde dalgalanma yaşamaması için gereklidir.

Fakat aşıyı yaptırmaya karar verdiyseniz, grip aşısının yan etkileri olabileceğini bilmeniz gereklidir.

Grip Aşısı

Grip Aşısının Yan Etkileri

Grip aşısının yan etkileri genellikle çok hafiftir. Ciddi yan etkilerin oluşma ihtimali yüz binde veya milyonda bir kişide görülecek derecede nadirdir.

Aşının ardından genel olarak rastlanan yan etkiler; grip aşısının yaptırıldığı bölgede ağrı, kızarıklık veya şişkinliktir. Fakat, durumlar için herhangi bir acil tıbbi müdahaleye gerek yoktur.

Nadir rastlanan yan etkiler, çoğunlukla aşının içerisindeki bir maddeye olan alerjiden dolayı meydana gelmektedir. Bu alerjik tepkiler bir gün sonrasında değil dakika veya saatler içerisinde oluşurlar. Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda, acil tedavi gerektiren belirtiler şunlardır:

  • Nefes almakta sıkıntı veya hırıltılı nefes alıp-verme
  • Kurdeşen
  • Yorgunluk, bitkinlik veya baş dönmesi hissi
  • Yüzde meydana gelen şişlikler

Aşı içerisindeki virüsler zayıflatıldığı için, grip aşısının birisini hastalandırması mümkün değildir. Fakat unutulmamalı ki, grip aşısı yaptırmanız durumunda çok az da olsa grip olma ihtimaliniz vardır.

Grip aşısı, çevresinde hastalığa yakalanması kolay olan yaşlı veya küçük yaştaki bireyler bulunanlar için kesinlikle gereklidir. Çünkü, faydaları düşünüldüğünde, aşının yan etkilerinden çekinilmesi gereksizdir.

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.