Dünyanın En Zehirli Yılanları

0 74

8 Kara Mamba

Kara Mamba

Kill Bill film serisi sayesinde ünlenen Kara Mamba, saldırgan özelliğinin yanı sıra dünyanın en hızlı ve ölümcül yılanlarından biri olarak biliniyor. Saniyede 5,5 metre hızla hareket edebiliyor. Ve ısırığı ile ölümcül miktarda nörotoksik zehir enjekte ederek, bir insanı 30 dakikadan daha kısa sürede öldürebilir. Bu yılan, her Anavatanı Afrika olan bu zehirli yılan türünün boyu 2,5 ile 4,5 metre arasındaki değişmektedir. Dünyadaki zehirli en uzun ikinci yılan türüdür.

Bilimsel adı Dendroaspis polylepis olan bu tür, derek boyu, gerekse görünümünün son derece korkutucu olmasından dolayı birçok Afrika efsanesine konu olmuştur.

7 Mavi Bongar

Mavi Bongar

Genellikle boyları 1 metreye kadar ulaşabilen bu tür, daha çok Hindistan bölgesinde görüldükleri için Hint Krait’i veya Mavi Krait isimleriyle de biliniyor. Mavi Bongar, tropikal iklime sahip bölgelerin ormanlarında yaşar.

Bilimsel ismi Bungarus caeruleus olan bu tür yılanlar son derece etkili bir zehre sahiptirler. Fakat, pek saldırgan olmadıkları, hatta çok büyük bir etkide bulunmazsanız saldırılmadıkları biliniyor. Yine de, böyle bir yılanı görmeniz durumunda temkinli olmanızda fayda var. Çünkü, kayıtlarda Mavi Bongar ısırıklarının yüzden 50 sinden fazlasının ölümle sonuçlandığı yazıyor.

6 Kaplan Yılanı

Kaplan Yılanı

Tazmanya dahil olmak üzere Avustralya’nın güney bölgesine özgü bir tür olan Kaplan Yılanı, gerek agresif yapısı, gerekse ölümcül zehiri sebebiyle çok korkunç bir üne sahiptir. Avustralya’nın en kötü koşullara sahip ortamlarına mükemmel bir şekilde adapte olmayı başarırlar. Ve avlarını erken tedavi edilemezlerse, zehirlerinde bulunan güçlü nörotoksin ve hemotoksin karışımıyla son derece kötü bir sona götürürler.

Bilimsel adı Notechis scutatus olan bu yılan türü, avladığı hayvanlara göre doğada çok farklı renklerde bulunabiliyorlar. Fakat bu türün ayırt edilmesini sağlayan ve ismini alddığı kaplanlara benzetildiği çizgileri sebebiyle karıştırılması oldukça zordur.

5 Kral Kobra

Kral Kobra

Kral Kobra, günümüze kadar saklı kalmış daha büyük bir zehirli yılan türü yoksa, dünyanın en büyük zehirli yılanıdır. Boylarının 6,7 metreye kadar ulaştığı görülen bu türün zehrinin bir fili öldürebileceği söyleniyor. Bu ölümcül kobranın ısırığı bir insanı yarım saat içinde öldürebilir. Zehri doğrudan sinir sistemini etkileyerek, solunum sisteminin görevini yerine getirememesine sebep oluyor. Bu da onu dünyadaki en ölümcül yılanlardan biri yapıyor.

Güney Asya’dan Hindistan’a kadar çok geniş bir coğrafyada bulunan Kral Kobra’nın bilimsel tam adı Ophiophagus Hannah ‘dır. Bu ismin verilmesinin sebebini, ophiophagus kelimesinin anlamının “yiılan yiyici” olduğunu söylersek, anlayacaksınızdır.

4 Ölüm Engereği

Ölüm Engereği

Bilimsel adı, Acanthophis antarcticus olan Ölüm Engereği, Avustralya’ya özgü bir yılan türüdür. Avustralya’daki en zehirli kara yılanlarından biridir. En önemli özelliği ise, diğer yılanlardan farklı olarak, avını aramak yerine bazen günlerce aynı bölgede bekleyerek avının önünden geçmesini bekler. Bu bekleyişi sırasında, büyük bir ustalıkla yapraklardan kendisine bir kamuflaj sağlayarak, avını etkisiz hale getirecek ısırığı atar. Zehirini enjekte ettikten sonra ise, avının tamamen savunmasız hale gelmesini bekler.

3 Testere Pullu Engerek

Testere Pullu Engerek

Hindistan, Arabistan, Afrika ve Güneybatı Asya’nın bazı bölgelerinde yaşayan Testere Pullu Engerekler diğer zehirli yılanlara oranla küçüktür. Fakat agresif yapıları ve ölümcül zehirleri onları çok tehlikeli kılar. Genelde ısırıkları hızlıdır ve ısırılanlar için ölüm oranları yüksektir.

Latince ismi Echis Carinatus olan bu engerek türü, yaşadıkları bölgelerde diğer tüm zehirli yılan türlerinden daha fazla insan ölümünden sorumludur. Küçük olmaları, insanların yoğunluk olarak daha fazla yaşadığı bölgelerde bulunmalarına imkan sağlıyor. Bu yüzden de, bu yılan türünden bulunduğu bölgelerde çok fazla korkulur.

2 İçbölge Taypanı

İçbölge Taypanı

Latince ismi Oxyuranus microlepidotus olan bu sürüngen, genellikle bulunduğu bölge halkı tarafından “azılı yılan” olarak adlandırılır. Ve ısırığı bir kişiyi bir saatten daha kısa sürede öldürebilir. Fakat, bu yılanla ilgili en etkileyici şey ne kadar zehirli olduğu değil, ne kadar hızlı ısırdığıdır. Genellikle avını son derece hızlı ısırıklar ile öldürür.

İçbölge Taypanı ısırıkları sırasında herhangi bir yılana oranla çok daha fazla miktar zehir enjekte eder. Ve gezegendeki en ölümcül yılanlardan biri olan bu yılanın felç edici zehri, damalarda ve kas dokularında kanamaya neden olur.

1 Belcher’in Deniz Yılanı

Belcher’in Deniz Yılanı

Birçok uzman ve yerel kaynaklara göre, Belcher’in Deniz Yılanı türünün zehiri, dünyadaki diğer tüm yılanlardan yaklaşık yüz kat daha etkilidir Karşılaştırma yapacak olursak: Bir Kral Kobra’nın bir damla zehiri 150 kişiyi öldürecek kadar güçlüyken, Belcher’in Deniz Yılanı zehirinin yalnızca birkaç miligramı 1000 kişiyi öldürebilir.

Hydrophis Belcheri olarak bilinen bu yılan türü çok zehirli olmasına rağmen, yaşadığı Hint ve Pasifik Okyanusu bölgesindeki insanları nadiren ısırdığı bilinmektedir. Bu yılanın çok çekingen olduğu ve sizi ısırması için çok fazla tahrik edilmesi gerektiği düşünülüyor.

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.