Ukulele Nedir

0 61

Ukulele, genellikle kullanılan şekliyle küçük bir klasik gitarı andıran müzik aletidir. Tipi bir ukulele, dört telli bir çalgıdır. Fakat, altı ve sekiz telin kullanıldığı türleri de vardır.

Hawaii kökenli bir çalgı olan ukelele kelime anlamı ise, küçük boyutu ve canlı sesi dolayısıyla verildiği düşünülen “zıplayan pire” dir. Günümüzde, bu müzik aleti sadece Hawaii’de sınırlı kalmayarak, dünyanın hemen her köşesine bu isimle ulaşmayı başardı.

Ukuleleler, çok farklı malzemelerden yapılabilir olmasına rağmen, genellikle ahşap kullanılır. Ne kadar kaliteli ahşap kullanıldığına bağlı olarak, ukulelenin fiyatı artar. Örneğin, ahşap artıklarının birleştirilmesi yoluyla oluşturulan ahşap malzemelerden yapılan ukuleleler ucuzken, maun gibi sert ve kaliteli ağaçlardan yapılan ukuleleler daha pahalıdır. Fakat, ukulele çalan kişilerin büyük bir bölümü, akasya ağacından yapılanları tercih ederler.

Ukulele Çeşitleri

Ukuleler boyutlarına göre birbirlerinden ayrılırlar. Ve dört farklı boyutu vardır: Soprano Ukulele (12-15 perde), Konser Ukulele (15-18 perde), Tenor Ukulele (17-19 perde) ve Bariton Ukulele (18-21 perde).

Ukulele Türleri

En yaygın olarak kullanılan ukulele çeşidi Soprano Ukulele’dir. Eğer ki, ukulele sahibi ve ne çeşit olduğunu bilmiyorsanız, büyük ihtimal sopranodur.

İkinci ukulele çeşidi olan Konser Ukulele, boyut olarak sopranodan beş santim daha uzundur. Konser ukulelenin boyutunun artması, kullanımında ek bir alternatif oluşturmak amacıyla yapılmıştır.

Üçüncü çeşidi ise Tenor Ukulele’dir. Bu tür, soprano ukuleleden yaklaşık sekiz santim daha uzundur. Boyuttaki artış, konser ukulelede olduğu gibi, ek ayar seçenekleri sunar.

Son ukulele çeşidi ve en büyüğü olan ise Baritone Ukulele’dir. Sopranodan yaklaşık on santim daha uzundur.

Ukulelenin Tarihi

19. yüzyılın sonlarına doğru Hawaii, dünyanın o bölümünde büyük miktarda şeker kamışı yetiştiren az sayıdaki yerden biriydi. Ve yıllar içerisinde artan talebi karşılamak için daha fazla işçinin çalıştırılması gerekiyordu.

Bu nedenle, Portekizli çok sayıda işçi adaya gelmeye başladı. Böylece, Hawaii’deki Portekizli sayısı ciddi bir sayıya ulaştı. Ve bu göçmenler adaya geldiklerinde, genelde olduğu gibi arkalarında birçok eşyayı bırakırken, kültürleri için önemli bazı eşyaları ise yanlarında getirmişlerdi.

Getirilen eşyalardan biri de Portekizlilerin “machete” adını verdikleri küçük telli bir müzik aletiydi. Bu, tıpkı günümüzdeki ukulele gibi dört tel bulunduran kısmen basit bir enstrümandı.

Hawaii halkı arasında da ciddi bir popülariteye ulaşan bu müzik aleti üzerinde yıllar ilerledikçe bazı değişiklikler yapılmaya başlandı. Başka popüler ve benzer telli çalgıların bazı özelliklerini bu Portekiz müzik aletine başarıyla eklediler. Ve bu değişimler sonucunda, günümüzde kullanılan ukulele oluşturuldu.

İlk resmi ukulele ise, yeni ve heyecan verici bir şey yaratmak isteyen dolap üreticileri tarafından yapıldı.

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.