Neden Dolar Dünyanın Para Birimidir

0 1

Kesin bir şekilde dünyadaki tüm ülkeler tarafından kabul edilen genel bir para birimi olmasa da, ABD Doları, ülkeler arasındaki ticarette kullanım payı bakımından dünyanın para birimi olmaya en yakın şeydir. Bu yüzden, günümüzde ABD Doları dünyanın fiili rezerv para birimi olmaya devam ediyor. Ve herhangi bir şeyin uluslararası piyasadaki fiyatı belirtilirken, Dolar para birimi cinsinden belirtilir.

Her yıl, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından üçer aylık dönemler halinde duyurulan COFER (Resmi Döviz Rezervlerinin Para Birimi Bileşimi) verilerine göre, ABD Doları, 10.9 trilyon $ ‘lık tahsis edilen döviz rezervlerinin toplamda yüzde 61.8 ‘lik bölümünü oluşturuyor.

Bu oran, 2019’un ilk çeyreğinde. yüzde 70 civarındayken, 1970’lerde yüzde 80 ‘den daha fazlaydı. Geçmişten günümüze bir miktar azalan Dolar kullanımı, 2019 yılı içerisinde yaklaşık yüzde 10 civarında bir azalma yaşayarak yüzyıldaki en büyük düşüşlerden birini gerçekleştirmiştir. Fakat, hala en fazla kullanılan ikinci para birimi olan Euro’nun 3 katından daha büyük bir değere karşılık gelmeyi sürdürüyor. COFER verilerine göre, Euro’nun ayrılmış rezervlerdeki payı yüzde 20,24 olarak belirtildi.

Dolar ve Euro

Uzun yıllardır dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen ABD Doları, siyasi veya ekonomik olarak stabil olmayan bölgelerdeki insanlar ve ülkeler tarafından para birimlerine göre daha güvenilir olduğu için sıkça kullanılmaya devam ediliyor.

Dünya üzerinde doların bu kadar yaygın olarak kullanılmasının temel nedeni, güvenli bir liman olarak görülmesidir. Şöyle ki; yıllar içerisinde varlığınızın değerinin düşmemesi için bunları en istikrarlı para biriminde tutmanız gereklidir. Bu yüzden de, eğer herhangi bir yatırım yapılması planlanmıyorsa, günümüzdeki en güçlü para birimi olan doları kullanmak en akıllıca hamle olarak görülmektedir.

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.