MMO ve MMORPG Nedir? Farkları Nelerdir

0 606

MMO nedir? MMO ne anlama geliyor? MMO, İngilizce “Massively Multiplayer Online” ifadesinin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşan ve Türkçe “Çok Oyunculu Devasa Çevrimiçi” olarak çevrilen bir oyun ön tanımıdır.

Türkçe’ye çevrildiğinde de pek bir şey ifade etmemiş olabilir. Bu yüzden, daha basit ifade etmek gerekirse; MMO, çok sayıda kişinin aynı anda çevrimiçi olarak birbiriyle oynayabileceği çok oyunculu oyunlara verilen genel isimdir. Bu tür oyunlar için çoğu oyun türünün aksine herhangi bir oyuncu sınırı bulunmamaktadır. Günümüz teknolojisinin imkan sağladığı ölçüde, sadece on kişilik bir grup ile değil, binlerce hatta bazen milyonlarca kişiyle oynayabilirsiniz. Aynı zamanda, oyundan oyuna değişiklik göstermek üzere, birçok MMO türündeki oyunda haritadaki kişilerin neredeyse tamamı ile savaşabilirsiniz.

MMO tanımı çok geniş bir alanda oyunları içerir. Geniş bir tür olduğu için de, kurallar her oyunda değişiklik gösterebilir. Bu yüzden de, MMO türündeki tek bir oyuna göre diğerlerini sınıflandırmak mümkün değildir.

MMORPG Nedir

MMORPG, İngilizce “Massively Multiplayer Online Role Playing Game” ifadesinin baş harflerinden oluşan bir oyun türüdür.  Türkçe’ye “Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu” olarak çevrilebilir.

Bu tanım yüzünden birçok MMO oyun, MMORPG türüyle karıştırılmaktadır. Peki MMO ile MMORPG aynı şey mi? Nasıl ayırt edilebilir?

Elder Scrolls Online
Bir MMORPG türü oyun olan Elder Scrolls Online ‘ın görünümü

MMO ile MMORPG Arasındaki Farklar

Öncelikle şunu belirterek başlayalım: MMORPG, MMO ve RPG türlerinin birleşimi ile oluşan bir alt türdür.

MMORPG’ler, RPG türüne ait MMO oyunlarıdır. Yani, aynı anda çok sayıda oyuncu tarafından çevrimiçi olarak oynanabilen rol yapma oyunlarıdır.

MMO ve MMORPG bağlantısı şöyledir: tüm MMORPG’ler MMO içerisindedir. Fakat tüm MMO’lar MMORPG değildir.

Bir oyunu tek başına MMO olarak adlandırmak, o oyunun “çok oyunculu” olduğunu söylemekten öteye geçemez. Bu ön tanım, oyunları anlatmak için önemli olsa da, tam olarak bir oyunu tanımlamak için oyun türü de bu ön ekin sonunda belirtilmelidir.

Hiçbir oyun tek başına MMO olarak adlandırılamaz. Bir oyunun türünü belirtmek için kullanılan ifadeler şöyledir: Birincil şahıs nişancı, role yapma, hayatta kalma, strateji, yarış, spor vb… MMO, bu oyun türlerinin nasıl olacağını belirten bir ön tanımdır. Örneğin: MMORPG, MMORTS, MMOFPS…

MMORPG tanım olarak bir rol yapma oyunudur. Oysa ki, MMO diye tanımlanan oyunlar, her türü içerebilirler. Aksiyondan, gerçek zamanlı bir stratejiye ve hatta son yıllarda popüler olan Battle Royale türüne kadar, her oyun türünü kapsayabilir.

Bu ince bir ayrım, çoğu oyuncu için önemsiz olabilir. Fakat, kendisini oyuncu olarak tanımlayan bir kişinin oynadığı oyunun hangi türde olduğunu bilmesi gereklidir.

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.