Madagaskar Nerede? Nüfusu Ne Kadar? Başkenti, Konuşulan Dili, Dini Nedir?

Animasyon filminden dolayı herkesin mutlaka ismini duyduğu fakat hakkında pek bir şey bilmediği Madagaskar haritada nerede bulunuyor?

Madagaskar, Afrika’nın doğu kıyısından yaklaşık 400 kilometre açıkta bulunan bir ada ülkesidir. Batı Hint Okyanusu’nda bulunan bu ada, Grönland, Yeni Gine ve Borneo’dan sonra dünyanın dördüncü büyük adasıdır.

Madagaskar’ın Nüfusu Ne Kadar

Madagaskar adasında yaklaşık 1300 yıl gibi nispeten kısa bir süredir insanlar yaşamaktadır. Adanın yerlilerinin dili ve kültürü ise Endonezya kökenine işaret ediyor. Fakat, ilk yerleşimcilerin adaya nasıl, neden veya hangi yoldan geldiğine dair ampirik bir kanıt yok. Afrika’dan yaklaşık 400 kilometre mesafede olmasına karşın, Madagaskar’ın nüfusu Afrika kökenli değil, bu adadan yaklaşık 5 bin kilometre uzaklıkta olan Endonezya ile bağlantılıdır.

Bu nedenle, Madagaskar yerlileri kendilerini Afrikalı olarak görmezler. Fakat, sömürge döneminden kalma Fransa bağları nedeniyle Afrika’nın Fransızca konuşulan ülkeleriyle siyasi, ekonomik ve kültürel bağlantılar geliştirmiştir.

2020 yılı itibariyle Madagaskar’ın nüfusu 28 milyon kişiye ulaşmıştır. Ölüm yaşının yıllar içerisinde 45’ten 70’lere kadar çıkması ve doğum oranının artması sonucunda nüfusu hızlı artmaya devam etmektedir.

Nüfusu yaş aralıklarına göre dağılımı ise şöyledir:

  • 0-14 Yaş  –  Yüzde 50
  • 14-40 Yaş  –  Yüzde 35
  • 40-65 Yaş  –  Yüzde 10
  • 65+ Yaş  – Yüzde 5

Madagaskar’ın Başkenti Neresi

Ada ülkesi Madagaskar’ın başkenti Antananarivo şehridir. Bu şehir, bilinen kadarıyla 18. yüzyıldan beri ülkenin en büyük nüfusuna sahip şehri olmuştur. Bu şehrin nüfusu yaklaşık 3 milyondur ve artan göç sebebiyle sürekli değişmektedir.

Başkanlık, Millet Meclisi, Senato ve Yüksek Mahkeme gibi devlet kurumlarının yanı sıra, adadaki herhangi bir şehirden daha fazla sayıda üniversite, gece kulübü, sanat merkezi ve sağlık merkezi vardır.

Madagaskar'ın Başkenti Antananarivo
Madagaskar’ın başkenti ve en büyük şehri Antananarivo

Madagaskar Nerede

Doğu Afrika’nın bir parçası olan Madagaskar, Hint Okyanusu’nda yer almaktadır.  Eski ismiyle Madagaskar Cumhuriyeti olarak da bilinen ada ülkesi, Madagaskar denilen bir ana ada ile birlikte kuzeybatısında yer alan diğer birçok küçük adadan oluşur.

Haritada Madagaskar Nerede

Madagaskar’ın GPS koordinatları, 18.7669 ° S ve 46.8691 ° E ‘dir. Madagaskar, ekvatorun altında yer alır. Bir ada ülkesi olarak Madagaskar, tüm sınırları boyunca her noktada su ile çevrilidir. Mozambik Kanalları, Afrika ile adayı ayırırken Madagaskar’ın kuzeybatı kıyı şeridi boyunca uzanır. Diğer kıyıları ise Hint Okyanusu ile çevrilidir.

Madagaskar’da Hangi Dil Konuşuluyor

Madagaskar sakinlerinin çoğu, Latin alfabesi ile yazılan ulusal dil olan Malagasça (Madagaskarca) konuşuyor. Madagaskar coğrafi olarak Bantu dilini konuşan Afrika’ya yakın olmasına rağmen, Madagaskarca, Polinezya-Mikronezya dil ailesinin bir üyesi olan Merina’nın bir versiyonudur. Bununla birlikte, dilde bir dizi Bantu kelimesinin yanı sıra Bantu kökenli bazı fonetik ve gramer değiştiricileri vardır.

Ada Ülkesi Madagaskar'ın Bayrağı
Madagaskar’ın bayrağı

Fransızca da yaygın olarak konuşulmakta ve resmen tanınmaktadır. Malagasça gibi, özellikle üst sınıf seviyelerde bir eğitim aracı olarak kullanılır. Bu iki dile ek olarak, İngilizce de konuşulmakta ve kullanımı artmaktadır.

Madagaskar’da Hangi Dine İnanılıyor

Madagaskar’da nüfusun yarısına yakını, ataları tarafından inanılan geleneksel dine inanmaktadır. Bu dinde, insanların öldükten sonra yaşayanları ödüllendirdiğine veya cezalandırdığına inanılır. Zanahary isimli yaratıcı veya Andriamanitra olarak adlandırılan yüce bir varlık vardır. Yerel ruhlara da bir inanç var ve karmaşık bir tabular sistemi vardır.

Nüfusun diğer yarısı ise Hristiyan olup, dörtte biri Protestan, beşte biri de Katolik inancını benimsiyor.

Bu iki dine ek olarak ise, Arap Yarımadası’nın etkisiyle Kuzeybatıda Sünni Müslümanlardan oluşan bir topluluk bulunur. Madagaskar’daki müslüman sayısının toplam nüfusun yüzde 2 si ile 10 u arasında değiştiği düşünülüyor.

Afrika’nın etkisiyle kırsaldaki halk tarafından kabul edilen çeşitli yerel dinler de bulunuyor.

  • Hristiyan  –  Yüzde 40-50
  • Geleneksel Din  –  Yüzde 35-40
  • İslam  –  Yüzde 2-10
  • Diğer Dinler  – Yüzde 5-10

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.