LED Işık Kullanmanın Avantajları Nelerdir

0 568

LED ışıklar, sahip oldukları teknoloji ve bunun getirdiği avantajlar sebebiyle günümüzde en fazla kullanılan aydınlatma çeşididir. Özellikle piyasada bulunan diğer enerji tasarruflu aydınlatma yöntemleriyle karşılaştırıldığında, LED aydınlatma, hem çevresel hem de ekonomik olarak en akıllı çözüm konumundadır.

LED ışıkların evlerde çok daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmasının ana sebebi enerji tasarrufudur. Ve enerji tasarrufu konusunda, açık ara farkla çok daha başarılı bir performans sunuyorlar. Fakat, bu aydınlatma türünün tek iyi olduğu konu bununla sınırlı değil. LED ışıklar, geleneksel ışıklara göre farklı şekilde çalıştıkları için çok daha dayanıklı ve dolayısıyla uzun ömürlüdürler. Diğer eski teknolojiye sahip bazı ışıkların içerdikleri malzemelere karşılık, LED’ler geri dönüştürülebilir olduklarından ve zehirli madde içermediklerinden dolayı çevre dostu aydınlatma olarak anılırlar.

Toplu olarak yazdığımız bu avantajlarını biraz daha detaylandırarak şöyle sıralayabiliriz:

Enerji Tasarrufu

LED aydınlatmalar, geleneksel diğer aydınlatma türlerine göre yüzde 80 – 90 oranında daha az elektrik harcarlar.

Bunun sebebi, aydınlatmaların hala elektriği tam olarak maksimum seviyede ışığa çevirememesinden kaynaklanıyor. Aydınlatmalar, elektrik enerjisini hem ısıya hem de ışığa dönüştürürler. Geleneksel bir ampulde, elektrik yüzde 80 – 90 oranında ısıya dönüşürken, sadece yüzde 10 – 20 oranındaki elektrik, ışık elde etmek için kullanılıyordu. LED’lerde bu oran tam tersi şekilde, yüzde 80 – 90 ışığa dönüşürken, yüzde 10 – 20 ısıya dönüşüyor. Dolayısıyla da, LED’ler bir ampulün ürettiği ışığı, çok daha az elektrik harcayarak üretebiliyorlar.

Aydınlatma Çeşitleri

Uzun Kullanım Ömrü

LED ışıkların ekonomik olarak avantajlı olmalarının bir sebebi de uzun kullanım ömürleridir. Geleneksel bir ampulün aktif kullanım ömrü 1500 – 2000 saat ile sınırlıyken, LED’ler 50 – 100 bin saat aktif kullanım ömrüne sahiptirler.

Aktif kullanım ömrü, ışığın açık olduğu süredir. Eğer ki, bir LED ışığı kesintisiz olarak kullanırsanız, 6 ile 12 yıl boyunca sorunsuz çalışacaktır. Günlük sadece geceleri 8 saat boyunca kullanırsanız, yaklaşık 20 yıllık bir kullanım ömrü sunduğunu söyleyebiliriz.

Bu özellikleri LED’lerin evlerdeki kullanımı için pek bir avantaj sağlamazken, daha büyük çapta ışık kullanımının olduğu fabrikalar, hava alanları vb. mekanlar için çok büyük bir avantaj sağlar. Bunu sadece ampul masrafı olarak düşünmemek gerekiyor. Aynı zamanda yenisiyle değiştirme ve bakım masrafları da işin içine eklendiğinde ciddi bir tasarruf söz konusudur.

Çevre Dostu

LED ışıklarda çevreye zararlı veya zehirli kimyasallar yoktur. Geleneksel floresan ve neon ışıkların birçoğunun yapısında cıva gibi çevre için tehlikeli olabilecek çok sayıda madde bulunur.

Kullanım süresinin uzun olmasından dolayı, bu süre zarfında yerine kullanılacak ampul malzemesinden tasarruf sağlayarak, daha az miktarda zararlı maddenin doğaya salınmasına neden olur.

Ayrıca LED’ler geri dönüştürülebilir oldukları için en çevre dostu aydınlatma olarak adlandırılır.

Esnek Kullanım

LED’ler aydınlatılması istenilen alana göre farklı şekillerde ve renklerde kullanım imkanı sunar. Renklendirme geleneksel neon ışıklar ile yapılabilse de, LED ışıklar, yapılarından dolayı bu işler için çok daha uygundurlar. Örneğin; aydınlatma alanında kullanılan LED’lerin tek tek yaydıkları ışıklar ayarlanabilir. Böylece, renk dağılımının dinamik kontrolü sağlanabilir.

LED Renkler

Diğer Avantajları

LED ışıklar, çok az miktarda kızılötesi ışın üretirler. Bu nedenle, ultraviyole ışınlara karşı hassas olabilecek alanlarda kullanılabilirler.

LED’ler elektriğin ışığa dönüştürmede, geleneksel ışıklara göre çok daha verimli oldukları için, dış yüzeyleri çok sıcak olmaz.

Birçok floresan çok düşük sıcaklıklarda çalışma problemleri çıkarırken, LED’ler çok sıcak veya soğuk mekanlarda sorunsuz çalışabilirler.

Floresan gibi aydınlatmalar uzun süreli kullanımlarda sesli bir şekilde çalışırken, bu sorun LED ışıklarda yaşanmaz.

Çoğu gelenek aydınlatmanın aksine, belli bir süre çalışarak maksimum seviyede ışık üretmezler. LED’ler açma düğmelerine basıldığı anda doğrudan maksimum verimde ışık verebilirler.

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.