Karat Nedir? 1 Karat Kaç Gram?

Pırlanta reklamlarında veya bir değerli taş alımında karşınıza çıkan "karat" terimi ne demek? Karat kaç grama denk geliyor?

Karat, elmasların ağırlığını belirtmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Kısaltması “ct” dir.Elmas ve diğer değerli taşların ticaretinde bir standart sağlamak için oluşturulan karat ölçü birimi, 200 miligrama eşittir,

Karat, her ne kadar elmaslar ile özdeşleşmiş olsa da, altın saflığını belirtmek için de kullanılır. 24 karat altın, saf altındır. Bu kelime Türkçe’de “ayar” olarak kullanılmaktadır. Kuyumculukta, saf altın çok yumuşak olduğu için genellikle bakır ile karıştırılarak kullanılır. Altında her karat, satılan mücevherin içerisinde ne kadar altın olduğunu belirtir. Örneğin, her bir karat 1/24 ‘e denk gelmektedir. 24 karat altın 24/24 oranında, yani saf altındır. 18 karat altın ise, 18/24 oranında altın ve 6/24 oranında bakırdan oluşur.

Karat Ne Demek 

Karat isminin ilk olarak 15. yüzyılın ortalarında ortaya çıktığı kabul ediliyor. Ticarette birim belirlemek isteyen tüccarlar, o dönem Akdeniz’de yetişen bir bitki olan keçiboynuzu meyvesinin tohumlarını değerli taşların büyüklüklerini kıyaslamak için kullanmaya başladılar.

İtalyan, Yunan veya Arap dillerinden geldiği düşünülen karat kelimesi, 20. yüzyılda bir standart oluşturularak kullanılmaya devam edilmiş ve bugün, bir elmas karat dünyanın her köşesinde tamamen aynıdır.

1 Karat Elmas Kaç Gram

1 karat elmas 0.2 gram, yani 200 miligram ağırlığındadır. Genel kanının aksine, karat, elmasın büyüklüğü değildir. Bir elmasın boyutu ve çapı milimetre cinsinden ölçülür. Tek bir 1 karatlık elmas üretmek genellikle yaklaşık 250 ton kaya madenciliği gerektirir. Bu yüzden, dünya üzerinde elmaslar son derece nadir ve pahalıdır.

Karat Büyüklükleri

Elmaslar çeşitli şekillerde ve karat ağırlıklarında gelirler. Elmasa şekil verenlerin ilk önceliği ağırlığını en üst düzeye çıkarmaktır. Elmas ne kadar ağır olursa, o kadar nadir ve dolayısıyla daha pahalıdır. Elmaslar tartılırken, çok hassas bir şekilde, en yakın 0.01 karata kadar ölçülebilirler.

Bununla birlikte, karat bir değerli taşın değerini belirlemek için çok büyük bir etkiye sahip olsa da, bir taşın fiyatı üzerinde etkisi olan tek faktör olmadığını hatırlamak önemlidir. Ağırlığı önemli olsa da, bir değerli taşın değeri belirlendiğinde dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır.

Elmas ağırlığı ortalama 0.90 karat ‘tır.

Nasıl Belirlendi

Karat terimi, 20. yüzyıla kadar her ülkede 190 ile 210 gram arasında değişen farklı değerlerde kabul görüyordu. Ülkeler arasındaki bu farklar dolayısıyla değerli taş ticaretinin yapılabilmesi oldukça zordu.

Kaşıkçı Elması görüntüsü
Kaşıkçı Elması

1907 yılında Paris’te düzenlenen Ağırlıklar ve Ölçümler Konferansı’nda 1 karat değerindeki değerli taşın 200 miligram olarak kabul edilmesi önerildi. Bu öneri, ilk olarak 1913 yılına gelindiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 1914 yılında Birleşik Krallık’ta kabul edildi ve şimdi dünyaca kabul edilen standarttır.

Bunları Biliyor Musun

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.