Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir

0 554

Havalar soğuk ve yağışlı olduğunda, arabaya ilk bindiğinizde camlarda sürekli oluşan buğu yüzünden sorun yaşayabiliyorsunuz. Hatta işe geç kalıyorsanız, çoğunlukla bu şekilde önünüzü zor görürken, yola çıktığınız bile olmuştur. Böylesine tehlikeli bir şekilde yola çıkma önce camlarınızın buğulanmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç işlem ile zaman kazanabilirsiniz. Peki araba camlarının buğulanması nasıl önlenir?

Buğulanmayı daha iyi anlayabilmek adına “Araba camları neden buğulanır” sorusuna cevap verelim. Buğulanma, temel olarak bir yoğunlaşma olayıdır. Yoğunlaşma, eğer ki arabanızda yeterli miktarda ılık ve nemli hava varsa, bu hava soğuk bir zemin ile karşılaştığında yoğunlaşarak sıvıya dönüşecektir. Araba camlarında yaşadığınız durumda, su buharının, su damlacıklarına dönüşme halidir.

Burada iki etken söz konusudur. İlk etken nemdir. Ve aracınızdaki nemi azaltmanız bu durumun daha az yaşanmasına sebep olacaktır. Aracınızdaki nemi nasıl azaltabilirsiniz:

  • Eğer ki hava yağışlı veya aşırı nemli değilse, pencereleri açmak başlangıç olarak araç içindeki nemi azaltacaktır.
  • Yağışlı bir havada aracınıza bindiyseniz, üzerinizdeki yağmur damlaları tutabilecek giysilerinizi, araca binmeden önce temizlemek fayda sağlayacaktır.
  • Aynı şekilde, karlı bir havada botlarınıza yapışmış olan karları temizleyerek aracınıza binmeniz durumunda, araç içinde daha az nem olacaktır.
  • Tüm bunlara ek olarak, arabalarda buğu önleyici kaplamalar kullanılmaktadır. Sorununuz baş edilemeyecek düzeyde ise, bunun da faydası olacaktır.

Buzlu Araba Camı Temizleme

Nemi azaltmak için gerekli önlemleri aldıysanız, yoğunlaşmada en önemli etken olan araba camı üzerine alabileceğiniz önlemlere geçelim. Araba camlarındaki buğulanmayı önlemek için, aracın içindeki havanın sıcaklığı ile camın sıcaklığının arasında fazla fark olmaması gereklidir. Bunu şu şekilde daha kolay yapabilirsiniz:

  • Soğuk havada araba camları dışı buzlanma görülür. Bu araba camının sıcaklığının düşük kalmasına ve daha fazla buğulanmasına neden olur. Öncelikle mutlaka arabanızın camındaki buzu temizleyin. Bunu ne kadar kısa sürede yaparsanız o kadar zaman kazanırsınız.
  • Aracınızın dışındaki buzlanmaya temizlemeye başlamadan önce aracınızı çalıştırmayı unutmayınız. Böylelikle motorunuzun ısınmasını daha fazla beklemezsiniz.
  • Aracınızı çalıştırdıktan sonra, kesinlikle hemen ısıtıcınızı çalıştırmayın. Çünkü, ısıtıcılarınızdan aldığınız ısı, motorun soğutma sisteminden alınır. Isıtıcıyı çalıştırırsanız, bu durum motorunuz daha geç ısınacağı için, ısıtıcıdan gelen havanın da daha geç ısınacağı anlamına gelir.
  • Buğu oluşmasındaki en önemli etkenlerden birisi de, acil durumlarda araba camını eldiveniniz veya bir bez ile silmenizdir. Bu camın yağlanması ve tozlanmasına sebep olur. Böyle bir durumda, buğulanma daha kolay oluşacaktır. Bunu olabildiğince yapmamaya çalışın.
  • Araba camlarını silmek için sadece bu iş için üretilmiş bezler ve temizleyiciler haricinde bir şey kullanmayınız.

Bunları Biliyor Muydunuz

Yazı Hakkında Sorularınızı Bize Yazın

E-posta hesabınız başka kullanıcılar tarafından görülmeyecektir.